Aktualności i ogłoszenia

Finał Wojewódzki XVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

Dnia 13 maja 2014 roku na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie rozegrano pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Finał Wojewódzki XVIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.  Współorganizatorzy turnieju to: PZM Zarząd Okręgowy w Poznaniu, Automobilklub Wielkopolski w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i Miejska w Koninie oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W zawodach udział wzięło 21 drużyn reprezentujących powiaty Województwa Wielkopolskiego.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w sześciu konkurencjach:

Sprawdzian ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego, który polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu.

Sprawdzian wiadomości z historii polskiej motoryzacji, który polegał na rozwiązaniu testu przygotowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu.

Sprawdzian z umiejętności udzielania pomocy przedmedycznej – konkurencja oceniana przez członków Grupy Ratowniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie Chorzniu.

Sprawdzian z przygotowania pojazdu do jazdy (motoroweru, motocykla oraz samochodu osobowego).

Jazda sprawnościowa motorowerem na wyznaczonym torze przeszkód.

Jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” na wyznaczonym torze przeszkód.

Dzień rozgrywania turnieju był również Dniem Otwartym pod hasłem „Aby na drogach było bezpieczniej” dla uczniów szkół z subregionu konińskiego oraz klientów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie.

Zawodnicy oprócz rywalizacji w konkurencjach teoretycznych i praktycznych oraz odwiedzające nasz Ośrodek osoby, tego dnia mogły między innymi:

1)     zapoznać się z infrastrukturą związaną z organizacją egzaminów państwowych na prawo jazdy (biuro obsługi klienta, sala komputerowa, stanowisko losowania egzaminów praktycznych);  

2)     zapoznać się z pojazdami egzaminacyjnym kat. B oraz poznać i przećwiczyć zadania egzaminacyjne wykonywane na placu manewrowym, na którym przeprowadzana jest pierwsza część egzaminu praktycznego (dotyczy również uczniów, którzy nie rozpoczęli jeszcze nauki jazdy w OSK);

3)     skorzystać z jazdy pojazdem z zamontowanymi tzw. trolejami, umożliwiającymi przećwiczenie pod okiem instruktora doskonalenia techniki jazdy prawidłowego zachowania się kierowcy podczas poślizgu pojazdu;

4)     skorzystać z symulatora zderzeń, którego celem będzie uświadomienie jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy pojazdem;

5)     skorzystać ze ścianki wspinaczkowej obsługiwanej przez Ochotniczą Straż Pożarną  z Lichenia Starego;

6)     zapoznać się z pojazdami Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie przeznaczonymi do przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy;

7)     zapoznać się z pojazdami wykorzystywanymi przez Oddział Konin Wielkopolskiego  Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu;

8)     zapoznać się z pojazdami Komendy Miejskiej Policji w Koninie;

9)     zapoznać się z gokartem zaprezentowanym przez KCR - Kartingowe Centrum Radol Stare Miasto;

10)     zapoznać się z ofertą Wojskowej Komendy Uzupełnień w Koninie.

W uroczystym zakończeniu turnieju oraz wręczeniu nagród uczestniczyli między innym: Wojewoda Wielkopolski – Pan Piotr Florek, Zastępca Dyrektora Departamentu  Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu – Pan Krzysztof Krzysztofiak, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych - Zastępca Prezydenta Miasta Konina – Pan Sławomir Lorek oraz Starosta Powiatu Konińskiego - Pani Małgorzata Waszak, Wielkopolski Kurator Oświaty w Poznaniu - Pani Elżbieta Walkowiak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu - insp. Jarosław Rzymkowski, I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie - mł. insp. Krzysztof Kozelan oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie - st. bryg. Błażej Rakowski.

W oczekiwaniu na wyniki turnieju, zawodnicy oraz zaproszeni goście obejrzeli występ artystyczny grupy tanecznej z Konińskiego Domu Kultury w Koninie.

Pierwsze miejsce zajęła drużyna Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Zwycięskiej drużynie puchar ufundowany przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu wręczył Wojewoda Wielkopolski - Pan Piotr Florek oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu - insp. Jarosław Rzymkowski.

Laureat Finału Wojewódzkiego będzie reprezentował nasze województwo na finale krajowym.

Drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie, która otrzymała puchar ufundowany przez Automobilklub Wielkopolski wręczony przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Prezesa Automobilklubu Wielkopolski - Pana Roberta Werle.

Trzecie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Drużyna otrzymała puchar ufundowany przez Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Poznaniu. Puchar wręczony został przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz Prezesa Polskiego Związku Motorowego Zarząd Okręgowy w Poznaniu - Pana Macieja Jankowskiego.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie – Pan Piotr Korytkowski –ufundował puchar dla najlepszego zawodnika finału, który otrzymał Dawid Dolata   z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody i dyplomy, zaś opiekunowie drużyn - podziękowania za przygotowanie uczniów do zawodów.

 

Wróć

Certyfikaty