Aktualności i ogłoszenia

Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego

 

Dnia 25 maja 2017 roku na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie rozegrano pod patronatem Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu Finał Wojewódzki XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego.  Współorganizatorzy turnieju to: PZM Zarząd Okręgowy w Poznaniu, Automobilklub Wielkopolski w Poznaniu, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i Miejska w Koninie, Ochotnicza Straż Pożarna w Koninie Chorzniu.

W zawodach udział wzięły 22 drużyny reprezentujące powiaty Województwa Wielkopolskiego.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w siedmiu konkurencjach:

  1. 1.  Sprawdzian ze znajomości zasad i przepisów ruchu drogowego, który polegał na rozwiązaniu testu.
  2. 2.  Sprawdzian ze znajomości zasad obowiązujących na skrzyżowaniach, który polegał na rozwiązaniu testu.
  3. 3.  Sprawdzian wiadomości z historii polskiej motoryzacji, który polegał na rozwiązaniu testu.
  4. 4.  Sprawdzian z umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
  5. 5.  Sprawdzian z przygotowania pojazdu do jazdy (motoroweru, motocykla oraz samochodu osobowego).
  6. 6.  Jazda sprawnościowa motorowerem na wyznaczonym torze przeszkód.
  7. 7.  Jazda sprawnościowa samochodem z tzw. „talerzem Stewarta” na wyznaczonym torze przeszkód.

Zawodnicy oprócz rywalizacji w konkurencjach teoretycznych i praktycznych mogli między innymi:

1)  skorzystać z jazdy pojazdem z zamontowanymi tzw. trolejami, umożliwiającymi przećwiczenie pod okiem instruktora doskonalenia techniki jazdy prawidłowego zachowania się kierowcy podczas poślizgu pojazdu;

2)  zapoznać się z pojazdami wykorzystywanymi przez Oddział Konin Wielkopolskiego  Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu;

3)  zapoznać się z pojazdami Komendy Miejskiej Policji w Koninie.

Ponadto przygotowano pokaz prezentujący prawidłowe funkcjonowanie „najważniejszych” części „łańcucha przeżycia” podczas zaistnienia wypadku, czyli: prawidłowe wezwanie pomocy, podjęcie niezbędnych czynności ratowniczych (pierwsza pomoc), wydobycie poszkodowanego z uwięzionego pojazdu, przybycie zespołu ratowniczego i podjęcie akcji ratowniczej.  Pokaz został przygotowany przez: Ochotniczą Straż Pożarną w Koninie-Chorzniu oraz Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o. o. w Koninie.

Pierwsze miejsce i puchar ufundowany przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu zdobyła drużyna Technikum Mechanizacji Rolnictwa z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu. Laureat Finału Wojewódzkiego będzie reprezentował nasze województwo na finale krajowym.

Drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Politechnicznych w Śremie, zaś trzecie Zespół Szkół Rolniczych i Technicznych w Powodowie.

Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Koninie – Pan Piotr Korytkowski –ufundował puchar dla najlepszego zawodnika finału, który otrzymał Grzegorz Filoda z Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu w Poznaniu.

Wróć

Certyfikaty