Aktualności i ogłoszenia

Akcja „Odblask to nie obciach”

Pasażerowie podróżujący w październiku w godzinach wieczornych autobusem MZK Konin oznakowanym hasłem „Odblask to nie obciach” na liniach do Starego Miasta, Sokółek, Kazimierza Biskupiego, Krzymowa, mogli zostać zaskoczeni widokiem policjantów oraz Dyrektora WORD w Koninie – Piotra Korytkowskiego wraz pracownikiem konińskiego Ośrodka wsiadających do autobusu na przystanku przy Dworcu Kolejowym w Koninie.

 

Jeszcze bardziej zaskakiwało ich rozdawanie opasek oraz zawieszek odblaskowych przez tych niecodziennych współpodróżnych.

 

Wybór pory, trasy oraz autobusu z hasłem „Odblask to nie obciach” do rozdawania elementów odblaskowychnie był przypadkowy. To właśnie niejednokrotnie pasażerowie podmiejskich autobusów w mroku muszą dotrzeć do swoich domów. Dopiero wyposażeni w odblaski są dobrze widoczni i co za tym idzie, bezpieczni na drodze.

 

Akcja przeprowadzona przez WORD w Koninie, Policję oraz MZK Konin miała na celu upowszechnianie konieczności noszenia odblasków. W dalszym ciągu niestety piesi nie noszą elementów odblaskowych pomimo, że już od ponad 3 lat istnieje prawny obowiązek ich używania po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Niektórzy piesi ciągle jeszcze nie rozumieją tego, że kierowca samochodu na drodze nieoświetlonej zauważy go z odległości 20-30 metrów i bardzo często ma za mało czasu na podjęcie reakcji. Jeśli jednak ten sam pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 m.

Wróć

Certyfikaty