Aktualności i ogłoszenia

Rozdawano odblaski w autobusie MZK w Koninie

Pasażerowie podróżujący w godzinach wieczornych autobusem MZK Konin oznakowanym hasłem „Odblask to nie obciach” do Goliny oraz Kazimierza Biskupiego, mogli zostać zaskoczeni widokiem policjantów oraz dyrektora i pracownika WORD w Koninie wsiadających do autobusu na przystanku przy Dworcu Kolejowym w Koninie.

 

Jeszcze bardziej zaskakiwało ich rozdawanie opasek oraz zawieszek odblaskowych przez tych niecodziennych współpodróżnych.

 

Wybór pory, trasy oraz autobusu z hasłem „Odblask to nie obciach” do rozdawania elementów odblaskowych nie był przypadkowy. To właśnie niejednokrotnie pasażerowie podmiejskich autobusów w mroku muszą dotrzeć do swoich domów. Dopiero wyposażeni w odblaski są dobrze widoczni i co za tym idzie, bezpieczni na drodze.

 

Akcja przeprowadzona przez WORD, Policję oraz MZK miała na celu upowszechnianie konieczności noszenia odblasków. W dalszym ciągu niestety piesi nie noszą elementów odblaskowych pomimo, że już od ponad 2 lat istnieje prawny obowiązek ich używania po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Niektórzy piesi ciągle jeszcze nie rozumieją tego, że kierowca samochodu na drodze nieoświetlonej zauważy go z odległości 20-30 metrów i bardzo często ma za mało czasu na podjęcie reakcji. Jeśli jednak ten sam pieszy ma na sobie element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 m.

 

Przeprowadzone działania były kontynuacją rozpoczętej w grudniu 2016 roku akcji, której pomysłodawcą oraz głównym organizatorem była Nieformalna grupa „Sławek & Przyjaciele”. Akcja polegała na umieszczeniu na autobusie MZK w Koninie hasła promującego noszenie elementów odblaskowych „Odblask to nie obciach”.

Wróć

Certyfikaty